Якщо людина твердо вирішила зайнятися здоровям і очищенням організму, то вона з радістю та ентузіазмом сприймає новину про появу цього продукту і можливості його вживати. докладніше

Унікальність макробіотики «Здоровяк» полягає в тому, що вона приготована з цілісного митого зі збереженням оболонки зерна, за особливою запатентованою технологією докладніше

При харчуванні макробіотикою вирішуються найрізноманітніші проблеми зі здоров’ям. Розроблені схеми оздоровлення докладніше

Харчування сучасної людини має бути функціональним. Це означає, що продукти, які ми вживаємо щодня, повинні не тільки приносити задоволення і забезпечувати організм поживними речовинами, а й виконувати докладніше

Схуднути і повернути втрачене здоров’я - без виснажливої дієти для схуднення, без голоду, без подальшого повернення до колишньої ваги. Струнка фігура, модний силует, почуття впевненості, відсутність комплексу неповноцінності. докладніше

Унікальна методика, за допомогою якої можна позбутися від важких захворювань в будь-якому віці докладніше

Журавлина

журавлинаЖуравлина (клюква) міститься у вівсяному киселі Здоровяк.

Журавлина – унікальна ягода, яку в народі називають «північним виноградом» і «ягодою здоров’я». Батьківщиною журавлини є Північна Америка. У Західну Європу та Україну журавлина потрапила з Нової Англії. Її бочками навантажували на кораблі, які поверталися до Європи. Офіційна назва — Oxycoccus quadripetalus (журавлина чотирипелюсткова) — походить від грецьких слів «оксис» — кислий та «кокос» — ягода.

Колоністи назвали її cranberry: по-англійськи berry — «ягода», а crane — «журавель». Під вагою квітки рослина нахиляється, нагадуючи схилену шию журавля. Звідси ж і українська назва цієї ягоди — «журавлина».

Кисло-солодкий журавлиновий соус чи журавлинове желе  є складовою кулінарних традицій корінних американців. Індичка, кукурудза, гарбуз і журавлиновий соус — символи Дня Подяки. Вони часто фігурують у святкових прикрасах і на вітальних листівках.

Журавлина є однією з найбільш корисних ягід лісу. Доведено, що ягоди журавлини містять велику кількість антиоксидантів — речовин, здатних поглинати в організмі шкідливу дію вільних радикалів. Давно відомо, що антиоксиданти борються з першими ознаками старіння шкіри. Крім того, щоденне споживання стакану журавлинового соку або сиропу, ви назавжди позбавитись від «шкідливого холестерину«, піднявши тим самим рівень «сприятливого холестерину» високої густини.

Свіжі ягоди, а також сік, морс, сироп, кисіль, варення і повидло з журавлини стимулюють виділення шлункового соку. Тому їх часто використовують для лікування гастритів з пониженою кислотністю і при запаленні підшлункової залози. Вони попереджують утворення каміння у нирках.

Журавлиновий сік – чудовий засіб для лікування багатьох хвороб, в т. ч. респіраторних захворювань та грипу. Він понижує високу температуру, виводить шлаки і, що найголовніше, посилює дію ліків (антибіотиків і сульфаніламідів) у декілька разів, тому так корисно запивати ці ліки журавлиновим соком. А все тому, що журавлина – чемпіон за вмістом таніну. Він має здатність збирати в організмі різні хвороботворні бактерії і виводить їх назовні.

У журавлині містяться такі важливі мікроелементи як фосфор, калій, кальцій, марганець, залізо, кобальт та йод. У великій кількості в ягодах містяться вітаміни C (30 мг) та P (0,1 мг), а також вітаміни B1 (0,03 мг) та B2 (0,02 мг). У великій кількості в ягодах містяться вітаміни C (30 мг) та P (0,1 мг), а також вітамін B1 (0,03 мг) і вітамін B2 (0,02 мг). У журавлині багато урсолової кислоти, яка генетично і за структурою близька до багатьох фізіологічно важливих гормонів.

Найважливішими компонентами журавлини є органічні кислоти (2-5%) та цукри (3-4%). Основними кислотами є яблучна, хінінова та лимонна (2,4-3,3%). Особлива роль належить бензойній кислоті, яка володіє антисептичними властивостями. Цукри представлені в основному глюкозою (2,4%) та фруктозою (0,3%). Крім того, в ягодах міститься пектин (0,7-1%).

Журавлина – вічнозелена рослина з маленьким листям та темно-червоними, соковитими, кислими на смак ягодами.  Цвіте у травні-червні, плоди дозрівають у вересні.

Це вічнозелений слаборозгалужений сланкий кущик родини брусничних (15-30 см заввишки) з темно-червоними соковитими ягодами. Росте у заболочених соснових і мішаних лісах, на берегах річок. В Україні розповсюджена на заході правобережного Полісся, у північно-східній частині лівобережного лісостепу (це насамперед Волинська, Рівненська, Житомирська й Чернігівська області), зрідка в Карпатах і Прикарпатті.

Щоб зрозуміти вплив журавлини на фізіологію людини, розглянемо її біохімічний склад. Почнемо з того, що зробило її такою популярною на кухні наших господинь: журавлина містить багато пектинів. Завдяки хімічній структурі пектинів м’якуш плодів утворює щільну гелеподібну масу. Ось чому з журавлини отримують пречудові сиропи, желе, киселі, варення, мармелад тощо. Варто зазначити, що при приготуванні желе з журавлини потрібно на 20% менше цукру, ніж при використанні інших ягід та фруктів, саме тому пектини журавлини вважаються такими цінними. До того ж ці властивості рослини не втрачаються при заморожуванні: якщо заморожені ягоди зберігати 1-12 місяців при температурі -12°С, то паста, виготовлена з них, за своїми харчовими якостями не буде поступатися пасті, виготовленій зі свіжих. Біологічне значення пектинів важко переоцінити. Вони знижують токсичність антибіотиків і подовжують їх дію; сприяють загоєнню ран і виразок; утворюючи нерозчинні комплекси, виводять з організму радіонукліди, солі важких металів, інші отруйні речовини. Комплексно впливаючи на травну систему, допомагають схуднути, зменшити рівень холестерину в крові, знизити ризик таких хвороб, як рак товстої кишки, цукровий діабет, гіпертонічна хвороба тощо.

Цінність журавлини також полягає в тому, що вона є надзвичайно багатим природним джерелом вітамінів. За вмістом вітаміну С — від 45 до 77 мг на 100 г свіжих плодів — ягода прирівнюється до апельсинів, лимонів, грейпфрутів, садової суниці. Як відомо, аскорбінова кислота бере участь в процесах регенерації тканин, зсідання крові, нормалізує проникність капілярів, позитивно впливає на гормональний баланс, покращує апетит, підвищує життєві сили організму. Під час приготування, сушіння, консервування плодів вітамін С може руйнуватися внаслідок окислення слідами заліза та міді, під дією ферментів, однак ягоди журавлини вкриті восковим нальотом, який запобігає їх загниванню, а завдяки бензойній кислоті, що також в них міститься, вони можуть зберігатися тривалий період (близько 10 місяців) у свіжому вигляді. Свого часу ця властивість дозволяла використовувати журавлину для профілактики цинги протягом тривалих морських мандрівок. Окрім цього, рослина містить вітаміни групи В (В1, В2, В6, В9), РР, які поліпшують діяльність нервової, кровотворної, серцево-судинної систем, регулюють обмін вуглеводів, жирів, амінокислот, впливають на стан шкіри, волосся тощо. Останнім часом журавлина набула дуже важливого значення як джерело вітаміну К, брак якого призводить до порушення зсідання крові.

Журавлина багата на органічні кислоти. Наприклад, бензойна кислота має виражену антисептичну дію; хлорогенова — протизапальну, сечогінну, гепатопротекторну, зміцнює судинну стінку; урсолова за своєю дією близька до гормонів наднирників, тому показана людям з хворобою Аддісона, а також розширює коронарні судини серця.

Четвертий скарб журавлини — поліфеноли. Постійно надходячи до організму людини з рослинною їжею, вони спочатку впливають на всі відділи травного тракту (створюють захисний шар на слизовій оболонці, сприяють загоєнню ерозій та виразок), а після всмоктування у кров — на серцево-судинну, гормональну, сечогінну й інші системи. Зміцнюючи стінки клітин внутрішніх органів, поліфеноли захищають їх таким чином від дії токсичних речовин. Вони пробуджують власні сили клітин, мобілізують механізми самовідновлення. Поліфеноли — це сильні природні антиоксиданти. Під час взаємодії з киснем в організмі утворюються так звані вільні радикали, які гальмують відновлення тканин (за однією з теорій, саме через негативний вплив вільних радикалів людина старіє). Так от, антиоксидантами є речовини, що нейтралізують вільні радикали. Опосередковано це, до того ж, знижує ризик появи злоякісних пухлин.

І наостанок, біохімічний портрет був би неповним без мінерального компоненту. Кожен хімічний елемент виконує специфічну фізіологічну роль в людському організмі і є незамінним. За останніми даними, в плодах журавлини їх виявлено 25. Серед них: калій, фосфор, кальцій, залізо, марганець, йод, магній, цинк, мідь, кобальт, срібло тощо. Як відомо, йод потрібен для роботи щитоподібної залози, марганець — для утворення вітаміну С, кобальт — для вітаміну В12 (при нестачі котрого може виникнути злоякісне білокрів’я), для нормальної роботи підшлункової залози; мідь стимулює дію гормонів гіпофізу, а також разом із залізом активно бере участь в процесах тканинного дихання. І цей перелік можна було б продовжити.

Така вона, журавлина, — звичайна і давно знайома. Проте, не дивлячись на її банальність, це — невичерпна скринька скарбів, турботливо подарована нам природою. Дані про її користь постійно доповнюються. Нещодавно вчені встановили, що вміст біологічно активних речовин у вегетативних органах рослини в кілька разів перевищує їх вміст в плодах і листі. Отже, якщо журавлина зростає на ваших присадибних ділянках, ви можете також використовувати і заготовляти її вегетативну масу. А якщо не зростає, то, сподіваюсь, тепер ви замислитеся над її користю, адже, що може бути простіше, ніж вживати смачні ягоди і водночас здійснювати профілактику всього, чого тільки можна?

Збирають ягоди з настанням перших приморозків і до утворення снігового покриву, а поновлюють збір після танення снігу. Збирати треба обережно, не пошкоджуючи їх, бо деформовані ягоди швидко псуються.

Зберігають свіжі ягоди при температурі близько 0°С, при відсутності холодного приміщення ягоди пересипають у діжки і заливають водою, якість ягід при цьому майже не змінюється.

При циститах, пієлонефритах та інших інфекційних хворобах сечових шляхів пити свіжий журавлинний сік для підсилення дії антибіотиків і сульфаніламідних препаратів.

При носових кровотечах змочити соком ватні тампони і закладати в ніс.

При пародонтозі свіжі ягоди м’яти по яснах язиком.

При запальних процесах в горлі заварити листя журавлини і полоскати.

При лихоманці, післяопераційних станах, хворобливості пити напої з журавлини (сік, морс тощо; листя журавлини заварюють замість чаю).

При хворобах нирок і гіпертонії, коли показано вживати менше солі, можна додавати ягоди до страв, це відчутно поліпшує їх смак.

При головному болі та шумі у вухах на погоду, при отруєнні чадним газом великі прохолодні ягоди закладають по одній у вуха.

При судинних спазмах пити суміш соків журавлини і буряка у співвідношенні 1:1 (це також добре втамовує спрагу).

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *